O tym blogu

Moje zdjęcie
Magister Michał. Z powołania: szczęśliwy mąż i ojciec. Z zawodu: aptekarz, absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu. Z zamiłowania: bloger. Z przekonania: idealista, który sądzi, że zadaniem aptekarza jest udzielić każdemu wyczerpującej informacji o lekach. Zapraszam do czytania, komentowania i zadawania pytań.

poniedziałek, 17 grudnia 2012

Sól emska- informacje praktyczne


Kiedy stosować?
Jako środek pomocniczy w stanach zapalnych dróg oddechowych, w przebiegu których występuje kaszel mokry. Ponadto pomocniczo w astmie oskrzelowej. Sól emska pobudza wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i doprowadza do jego upłynnienia, co ułatwia odkrztuszanie.
Kto powinien zachować ostrożność podczas stosowania?
Osoby chore na cukrzycę. Tabletki musujące soli emskiej zawierają w składzie także cukier, więc konieczna może być modyfikacja codziennej diety lub podawania leków.
Osoby pozostające na diecie niskosodowej. Sól emska zawiera znaczną ilość tego pierwiastka.
Osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Stosowanie soli emskiej nasila wydzielanie kwasu solnego w żołądku, może więc pogłębiać dolegliwości związane z wrzodami.
Długotrwałe stosowanie może powodować tworzenie się kamieni nerkowych i zwiększoną podatność na zakażenia układu moczowego.

Kiedy nie stosować?
W przebiegu gruźlicy, krztuśca, zapalenia opłucnej oraz w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku. Ponadto lek nie będzie skuteczny w stanach zapalnych dróg oddechowych przebiegających z kaszlem suchym.

Stosowanie u kobiet w ciąży i karmiących.
Konieczna jest konsultacja z lekarzem. Duża zawartość sodu w soli emskiej może np. pogłębiać obrzęki nóg w przebiegu ciąży. Lekarz zdecyduje, czy korzyść z podania tego leku jest większa niż ewentualne ryzyko dla matki lub dziecka.

Stosowanie u dzieci.
Producenci nie podają informacji na ten temat. Na podstawie danych o składzie soli emskiej wnioskuję, że można ją bezpiecznie podawać dzieciom od 12 roku życia, natomiast dzieciom młodszym- po konsultacji z lekarzem pediatrą.

Jednoczesne stosowanie innych leków.
Sól emska zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego, więc może nasilać drażniące działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. większości dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych). Ponadto może wpływać na siłę działania leków o charakterze słabych kwasów (osłabienie) i zasad (zwiększenie siły działania). O wszystkich przyjmowanych jednocześnie lekach powinno się poinformować lekarza lub farmaceutę.

Możliwe działania niepożądane.
Rzadko (czyli mniej niż w 1 na 1000 przypadków) może pojawić się podrażnienie błony śluzowej żołądka, zgaga, wzdęcie, ból brzucha.

Jak stosować?
1-2 tabletek należy rozpuścić w szklance ciepłej, przegotowanej wody, wody z mlekiem lub mleka. Zażywać 3 razy dziennie po jedzeniu. Ze względu na fakt, że sól emska może pobudzać odruch kaszlu, warto ostatnią dawkę zażyć ok. 18.00 (nie bezpośrednio przed pójściem spać).


 

7 komentarzy:

  1. Witam, słyszałem o możliwości stosowania roztworu soli emskiej jako zamiennika dla (dość drogiego) Sinus Rinse. Przyznam się, że wykonałem kiedyś kilka eksperymentalnych płukań, ale nie mogłem trafić z liczbą tabletek i roztwór był... baaardzo nieprzyjemny. Ile tabletek należy rozpuścić w butelce 240ml, aby był on "fizjologiczny"?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obawiam się, że nie potrafię precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Tabletki emskie produkcji krajowej oprócz składników mineralnych zawierają też m.in. cukier, kwas winowy i inne składniki. Zadaniem tych "dodatków" jest uformowanie tabletki i utrzymanie jej "w całości". Producent nie podaje, w jakich ilościach są one dodawane, więc nie potrafię obliczyć ile tabletek emskich będzie odpowiadało fizjologicznemu roztworowi soli.
      W Niemczech dostępna jest sól emska do płukania nosa. Producent podaje, że w 250 ml wody trzeba rozpuścić 2,5 lub 2,95 grama soli (zależnie od produktu). Mamy więc jakąś skalę porównawczą, ale nie gwarantuję, że tak samo wyjdzie z solą produkcji polskiej.

      Usuń
  2. Przy napadach astmowych jak znalazł ; )

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam. Czy tabletki emski są polecane przy dnie moczanowej?

    OdpowiedzUsuń
  4. Po zbyt dużej dawce soli emskiej pojawia się krwiomocz bezobjawowo

    OdpowiedzUsuń
  5. youtube.com Videoslots.com ▷ youtube.com Videoslots.com Videoslots.com Videoslots.com - Videoslots.com Videoslots.com
    Videoslots.com youtube to mp4 Videoslots.com Videoslots.com Videoslots.com. Videoslots.com Videoslots.com Videoslots.com Videoslots.com Videoslots.com Videoslots.com Videoslots.com Videoslots.com Videoslots.com

    OdpowiedzUsuń